اجرای میکروتیک در GNS3

Mikrotik RouterOS سیستم عامل RouterBoard های میکروتیک است که میتوان آن را روی یک PC نصب کرد و آن را به یک روتر با تمام امکانات مورد نیاز تبدیل کرد (Routing،Firewall،hotspot،Vpn Gateway و …).

در این مقاله نحوه نصب RouterOS  روی دیسک مجازی QEMU  و تنظیم نرم افزار GNS3 برای اجرای این روتر را توضیح میدهیم.

نرم افزار های مورد نیاز:

 • GNS3 با قابلیت پشتیبانی از QEMU یا VirtualBox
 • Qemu یا VirtualBox
 • فایل ISO مربوط به RouterOS –  دانلود mikrotik-6.32.4.iso

نصب RouterOS x86

 1. توسط دستور زیر فایل RouterOS را دانلود میکنیم.
 2. با اجرای دستورات زیر ، ابتدا دیسک مجازی QEMU را میسازیم و سپس ماشین مجازی را با فایل ISO که در مرحله قبل دریافت کردیم ، boot میکنیم:

   
 3. در پنجره ای که باز میشود ، میتوانید پکیج هایی را که مایلید روی میکروتیم فعال شوند را توسط کلید spacebar تیک بزنید و بعد از آن با فشردن کلید i ، نصب میکروتیک روی دیسک مجازی QEMU آغاز میشود.پس از نصب میکروتیک 24 ساعت فرصت دارید تا لایسنس را وارد  کنید و زمانی که روتر را خاموش کنید تایمر متوقف میشود.اما با توجه به اینکه هر زمان که یک RouterOs به صفحه GNS3 اضافه میکنیم در واقع به صورت اتوماتیک یک کپی از ایمیج اصلی Qemu توسط GNS3 ساخته میشود و هر کدام از این کپی ها قادرند 24 ساعت بدون نیاز به لایسنس فعال باشند.
 4. بعد از اینکه دیسک مجازی فرمت شد و پکیج های انتخاب شده نصب شدند ، توسط دستور زیر، RouterOS را راه اندازی میکنیم:

  در این مرحله باید بتوانید توسط Telnet به RouterOS  وارد شوید:

  یوزرنیم را admin  و بدون پسورد وارد کنید.
 5. اتصال ایمیج qemu به GNS3 : در این مرحله فرض ما بر این است که شما gns3 را به درستی نصب و پیکربندی کرده اید. از منوی Edit  گزینه ی Preferences را اتنخاب کنید.به قسمت QEMU رفته و سپس گزینه QEMU VMs را انتخاب کنید و روی گزینه New کلیک کنید.با فشردن کلید Finish ، ایمیج میکروتیک به GNS3 اضافه میشود و میتوانید از آن در توپولوژی های مختلف استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.